Aktualności

Dziś, 1 czerwca 2023 r., oficjalnie wchodzi w życie porozumienie w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego (UPC). W rezultacie UPC zaczyna działać i a patenty europejskie mogą mieć “jednolity” skutek. W kompetencjach UPC będą się mieściły sprawy związane z wszystkimi patentami europejskimi o jednolitym skutku.
Patenty europejskie, walidowane w sposób dotychczasowy, bez jednolitego skutku, mogą podlegać wnioskom o tzw. “opt-out”, a zatem mogą, ale nie muszą podlegać jurysdykcji UPC.
Należy podkreślić, że jednolity skutek ma zastosowanie tylko do tych krajów, które są członkami porozumienia UPC. W związku z tym państwa niebędące członkami UE, które są stronami Konwencji o patencie europejskim, a także państwa członkowskie UE i państwa sygnatariusze Konwencji o patencie europejskim, które jeszcze nie ratyfikowały porozumienia UPC, są wyłączone z zakresu jednolitego efektu.
Ponadto, jednolity efekt będzie stopniowo rozszerzany w miarę postępu ratyfikacji. Rozszerzenie będzie dotyczyło nowych patentów europejskich, ale nie będzie miało zastosowania z mocą wsteczną do patentów udzielonych wcześniej. W związku z tym przez kilka lat termin “jednolity” będzie miał ścisłe znaczenie tylko w kontekście właściwej daty np. “jednolity@2023-06-01”.
Od 2023-11-01 zmienia się sposób liczenia terminów w postępowaniach przed EPO – “10-day notification rule” zostanie zniesiona i terminy będą liczone od “daty pisma” tj. daty wskazanej na piśmie nie zaś daty nadania, daty umieszczenia w skrzynce elektronicznej czy – jak dotąd – w ciągu 10 dni od daty pisma. To duża zmiana i łatwo o błąd.
Nasz rzecznik patentowy dr inż. Marek Bury został wpisany na listę pełnomocników przed Jednolitym Sądem Patentowym. Do czasu uruchomienia systemu oznacza to jedynie możliwość wyłączania kompetencji Jednolitego Sądu Patentowego w zakresie spraw dotyczących już udzielonych patentów. Po 2023-06-01 zakres czynności, w których pomożemy przed Jednolitym Sądem Patentowym znacząco się rozszerzy.



Analitycy IAM podsumowali zebrane na nasz temat informacje w następujący sposób:
Jesteśmy dumni i staramy się sprostać tak dobrej recenzji.

Analitycy IAM Patent 1000 podsumowali opinie na temat Lecha Burego w następujący sposób:
Lech Bury’s “understanding of technology and broad industry experience translates into commercially minded advice. He has a remarkable knowledge of the field, speaks the same language as inventors, and has an excellent command of patenting procedures.”

Analitycy IAM Patent 1000 podsumowali opinie na temat Marka Burego w następujący sposób:
Upholding this illustrious reputation, Marek Bury leads the team and garners warm feedback from his peers: “I am always delighted to work with Marek. He provides us with fantastic guidance, and it is thanks to him that we have been able to tackle several complex matters.” He has a PhD in electronics and “works tirelessly to find new and innovative solutions”
Marek Bury wygłosi referat dotyczący zwrotu w praktyce Urzędu Patentowego RP w zakresie
patentowania wynalazków wspomaganych programem komputerowym. Więcej szczegółów można znaleźć pod adresem:
https://www.wojsko-polskie.pl/aszwoj/prawo-wlasnosci-intelektualnej-better-future/
